April 9, 2013
11:29 pm
Tue April 9, 2013

Illinois Election Results - Cities/Villages

The results of city/village races from throughout west-central Illinois during the April 9, 2013 election.

MACOMB
Alderman - Ward Five
Clay Hinderliter - 76
Tim Lobdell - 62


GALESBURG
Mayor
Margaret Hall - 735
Sal Garza (I) - 1515
John Pritchard - 2508

Treasurer
Marvin Dahlberg - 2795
Russell Fleming - 1674

Alderman - Ward Two
Robert Bondi - 248
Wayne Dennis (I) - 285

Alderman - Ward Four
Lomac Payton - 139
Corine Andersen (I) - 148

Alderman - Ward Six
Robert Bainter - 132
Wayne Allen (I) - 428
Robert Miller - 284


WARSAW
Mayor
Alan Leffler - 215
Perry Cameron - 60
Tiffany Murphy - 247

Alderman - Ward Two
Richard Barber - 53
Leslie Beeler -130


HAMILTON
Mayor
Steve Lowman - 425
David Cornelius - 201


NAUVOO
Mayor
John McCarty (I) - 311
Beverly Reynolds - 107


BEARDSTOWN
Mayor
Katherine "Katie" Vitale - 218
Steve "Pitter" Patterson - 613
Randy "West" Taapken - 335

Alderman - Ward One
Mitch Webster - 143
Mary Ann Davis - 175

Alderman - Ward Three
Doug Thurman - 68
Jeff Starkey - 74
Kennia Erickson - 150


MONMOUTH
Alderman - Ward One
Justin Thomas - 156
Tim Heatherly - 172

Alderman - Ward Three
Dennis Willhardt - 150
Bryan Bittner - 38
Tia Taylor - 63

Alderman - Ward Four
Jamie Godina - 110
Michael Strom - 69


LEWISTOWN
Mayor
Ralph Stockham - 187
R. John King - 409

Alderman - Ward Two
John McKenzie - 115
John Barclay, Jr. - 126


AVON
Village President
Terry Mingus - 94
Jon Prain - 66


STRONGHURST
Village President
Gary Root - 150
Eric Chockley - 141

Village Trustee
Amanda Kane - 115
Fern Fude - 65
David Vancil, Sr. - 159
Betty Waterman - 155
Ken Tapscott - 79
Michael Bohnenkamp - 148
Tommy Crotts - 62


OQUAWKA
Mayor
Steve Lumbeck - 144
Sandra Fullerton-Moody - 158

Village Trustee
John Fedler - 160
Nancy Bundy - 203
Tory Jern - 185
Ronald Bigger - 92
Cindy Henry - 139

Village Trustee
Robert Eldridge - 225
Scott Ray - 204

Chris Sipes - 74


GOOD HOPE
village President
Todd Danner - 74
Charlene Winking - 40

Village Trustees
Todd Louden - 85
John Taft - 79
Deana Bradford - 52

Timothy Taylor - 27
Judy Baker Julien - 49
Imogene Plate - 37


ABINGDON
Mayor
John DeJaynes - 574
Roger Stegall - 306
Jackie Huber - 57

City Clerk
Sheila Day - 400
Rebecca Lewis - 485
Melissa Johnson - 58

Alderman - Ward One
Kellie Nelson - 59
Fred Andrews - 161

Alderman - Ward Four
Tim Presley - 68
Cris Feller - 89


COLCHESTER
City Treasurer
Susan Silva - 46
Jolene Mason - 130

Alderman - Ward Two
Robert Bisby - 40
Ronnie Clark - 34

Alderman - Ward Three
Loyd Burton - 18
Rory Mason - 54


BUSHNELL
Alderman - Ward Three
Kevin Crawford - 38
Brent Glisan - 87
Donald Van Diver - 13

Alderman - Ward Four
James Miller - 129
Mark Fisher - 81


PLYMOUTH
Village Clerk
Phyllis Smith (I) - 99
Judy Gordy - 37

Village Trustee
Gary Hurt (I) - 113
Tony Miller - 101

Lilly Breeden - 57
Wendi Matteson - 63

Village Trustee
Jim Matteson (I) - 59
Samantha Meek - 46
Michelle Burton - 29


SMITHFIELD
Village Trustee
James Miller - 50
Monica Doyle - 41
Tim Orwig - 34

Mindy Miller - 33


TABLE GROVE
Village Trustee
Jeffrey Hillyer - 39
Phillip Richmond - 51
Jamie White - 25
Nicholas France - 70
Stacey Steele - 48
Robin Hollenback - 30


MAQUON
Village Trustee
Kevin Wood - 35
Susan Hall - 24
Johnathan McLeese - 15
Mark Thomas - 22
Dave Bybee - 38